Щетите, причинени от разлива на нефтопродукти от руските танкери Волгонефть 212 и Волгонефть

...
Щетите, причинени от разлива на нефтопродукти от руските танкери Волгонефть 212 и Волгонефть
Коментари Харесай

Разливът на нефт в Черно море: има ли риск за дивата природа, фауната и благосъстоянието на бъдещите поколения?

Щетите, породени от разлива на нефтопродукти от руските танкери " Волгонефть 212 "  и " Волгонефть 239 ", могат да имат опустошително влияние върху околната среда. Според природозащитници отстраняването на екологичните вреди ще представлява огромно предизвикателство.

Все още е мъчно да се реши мащабът на разлива на мазут в Керченския пролив.

Но съгласно Наталия Гозак от " Грийнпийс-Украйна " последствията за околната среда ще са като тези от наводнението, породено от взривяването на язовирната стена на " Нова Каховка " в Южна Украйна през юни 2023 година, когато тя беше под контрола на съветските военни.

" Дивата природа, фауната и благосъстоянието на бъдещите генерации са изложени на риск ", споделя още пред Дъждовни води директорката на " Грийнпийс-Украйна ".

Два съветски петролни танкера, пренасящи към 9000 тона тежък, нискокачествен мазут, бяха застигнати на 15 декември от стихия в Керченския пролив, разделящ Русия и анексирания от Москва украински полуостров Крим. Протокът е главният път към Черно море за съветските кораби, пренасящи зърно и гориво, както и военни доставки за съветските елементи във войната против Украйна.

Разливът е стигнал до брега

На видео, публикувано в украинските и съветските обществени медии, чиято достоверност не е доказана, се вижда, че носът на единия транспортен съд е откъснат, а край него има нефтено леке. Другият танкер е затънал на към 80 метра от брега, покрай съветското пристанище Таман. Руското Министерство на изключителните обстановки удостовери за авариралите два кораба.

По предварителни оценки на РИА Новости в морето са изтекли към 3700 тона мазут. Междувременно петролните артикули са стигнали до брега, удостовери в Телеграм губернаторът на Краснодарския край Вениамин Кондратиев. Местните медии разгласиха и видеа, на които се виждат черни петна на плажа от нещо, наподобяващо мазут, както и птици, покрити с него, които безрезултатно се пробват да летят.

Зимните стихии ще затруднят почистването

Украинските управляващи, които нямат достъп до региона, упрекнаха Русия, че употребява стар флот. " Тези плавателни съдове са на повече от 50 години ", сподели пред медии представителят на украинските военноморски сили Дмитрий Плетенчук.

Според него танкерите, които се разрушиха в неделя, са били предопределени за потребление по реки и не са били проектирани да устоят и в бурно време.

Също и специалистите, анализирали данните от следенето на авариралите танкери, считат, че такива плавателни съдове нормално се употребяват за корабоплаване по реки и в крайбрежни води. Освен това стана известно, че директно преди злополуката двата танкера са изключили световната морска система за автоматизирана идентификация (AIS). Това беше доказано и от представители на украинските военноморски сили. Възможно е танкерите да са били употребявани за доставка на гориво за военни цели, допусна Наталия Гозак. Тази информация обаче не може да бъде тествана за меродавност.

Представителката на " Грийнпийс-Украйна " съпостави настоящия случай с сходен подобен през ноември 2007, когато съветски танкер се разцепи на две по време на стихия на същото място. Тогава в морето се изляха към 1300 тона петрол, а замърсяването умъртви десетки хиляди птици и други морски жители. Според Гозак сегашният разлив на мазут е три пъти по-голям и вредите ще са доста по-големи.

Експерти: последствията ще са съществени

" При сегашните метеорологични условия (разливът на нефт - бел. ред.) евентуално ще бъде извънредно сложен за преодоляване. А нечистата брегова линия ще е извънредно мъчно да се почисти ", споделя Пол Джонстън, началник на изследователските лаборатории на " Грийнпийс "  в Обединеното кралство. 

" Основният проблем е, че мястото попада във военна зона, тъй че от съображения за сигурност не е допустимо да се активизират запаси от чужбина ", показва Хуго Нойкамп, морски биолог от Sea Alarm - основана в Брюксел организация за реагиране при нефтени разливи. Той не е оптимист и за възможностите да бъдат избавени дивите животни в региона на нефтения разлив: " Спонтанните цивилен начинания нормално не дават огромни резултати ", акцентира Нойкамп за Дъждовни води.

Застаряващият флот на Русия е злополучие

Михаил Подоляк, консултант на украинския президент Володимир Зеленски, написа в платформата X, че злополуката е била породена от " два ръждясали кораба ". Той свърза петролния разлив с това, което специалистите назовават горист флот – в тази ситуация този на Русия. Подоляк обърна внимание на това, че този флот е " безнадеждно стар, има фиктивна застраховка, крие същинските си притежатели и постоянно се употребява за претоварване на нефт в морето ".

През октомври Киевското учебно заведение по стопанска система предизвести, че съветският флот в сянка е " екологична злополука, която неизбежно ще се случи в европейски води ".

Досега няма данни танкерите, които се разрушиха на 15 декември, да са били част от този горист флот. Руските управляващи дадоха малко информация за тях, като се ограничиха до потвърждаване на нефтения разлив и започване на избавителна интервенция.

Според основания в Хелзинки Център за проучване на силата и чистия въздух (CREA) интензивността на танкерите от съветския флот в сянка се е нараснала доста през 2024. През първите осем месеца на годината " приблизително по три танкера в сянка, пренасящи недопечен нефт, са отплавали всеки ден от съветските пристанища ", се показва в отчет на организацията от октомври т.г. Също там се твърди, че тези танкери постоянно плават " по доста натоварени направления, през тесни проливи, наоколо до крайбрежията и с изключена AIS, с цел да скрият местоположението си ".

В оценката на CREA се споделя, че разноските по почистването на злополучие, породено от подобен танкер, могат да доближат 1,6 милиарда $. Това е голяма сума, а сметката съвсем несъмнено ще би трябвало да бъде платена от страните, попадащи в нечистия регион.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР